Cukrzyku, odchudzaj się z głową!

Przechodząc na dietę i wprowadzając do planu dnia serie ćwiczeń należy zachować zdrowy rozsądek. Czy diabetykowi trudniej jest zrzucić zbędne kilogramy? Czy dbanie o figurę oznacza przytłaczający rygor i wiąże się jedynie z wyrzeczeniami? Pora rozprawić się z mitami na temat odchudzania w cukrzycy.

Przechodząc na dietę i wprowadzając do planu dnia serie ćwiczeń należy zachować zdrowy rozsądek. Czy diabetykowi trudniej jest zrzucić zbędne kilogramy? Czy dbanie o figurę oznacza przytłaczający rygor i wiąże się  jedynie z wyrzeczeniami? Pora rozprawić się z mitami na temat odchudzania w cukrzycy.

Chudnij na zdrowie

W przypadku osób z cukrzycą typu II utrata kilku kilogramów pozwala skutecznie obniżyć poziom cukru we krwi. Dzieje się tak, dlatego że tkanki stają się bardziej wrażliwe na działanie insuliny. Większa aktywność fizyczna i prawidłowe, racjonalne odżywianie to podstawowa forma leczenia cukrzycy typu II. Nadwaga i otyłość są głównymi czynnikami ryzyka rozwoju tej choroby. Pacjenci z typem I bardzo rzadko narzekają na nadmierną masę ciała. Bez względu na typ cukrzycy, zrzucenie nadprogramowego ciężaru pozwala na zachowanie dobrego zdrowia i samopoczucia.

O czym pamiętać?

Nie istnieją żadne przeciwwskazania, które uniemożliwiłyby diabetykowi odchudzanie. Osoby przyjmujące insulinę muszą pamiętać o konieczności dostosowania jej dawek do ilości spożywanych węglowodanów, tłuszczów i białek, wyrażonych w postaci wymienników węglowodanowych i białkowo-tłuszczowych. W przypadku hipoglikemii, aby nie dopuścić do zagrażającego zdrowiu i życiu nadmiernego spadku poziomu cukru we krwi, należy zachować bezpieczny umiar.

cukrzyku, odchudzaj się z głową

Odpowiednia dieta

Obowiązujące zasady są takie same, jak w diecie zalecanej przy cukrzycy. Jedyna zmiana dotyczy ilości kalorii dostarczanej przez posiłki – powinna być ona niższa niż dotychczas. W celu ustalenia energetyczności jadłospisu warto odwiedzić dietetyka. Z czego składa się dieta odchudzająca diabetyka? Przede wszystkim z węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym, właściwej ilości białka i zdrowych tłuszczy roślinnych. Zaleca się spożywanie świeżych warzyw, zachowanie umiaru w spożywaniu świeżych owoców, wprowadzenie do jadłospisu produktów pełnoziarnistych, chudego mięsa, tłustych ryb morskich, orzechów i nasion roślin strączkowych. Generalną zasadą jest wybieranie produktów jak najmniej przetworzonych i dzieleniu pokarmów na małe posiłki. Mleko i produkty mleczne powinny być częściowo odtłuszczone.

Cukrzyca a suplementy wspomagające odchudzanie

Jeżeli zachowuje się zbilansowaną dietę i nie zapomina się o regularnej aktywności fizycznej, farmakologiczne wspomagacze nie są potrzebne. Zażywanie tabletek nie przyspieszy procesu utraty masy ciała. Często daje za to złudzenie, że można pozwolić sobie na więcej, co w rezultacie dostarcza nowych trudności i wydłuża czas poświęcony na zrzucenie kilku kilogramów.

cukrzyku, odchudzaj się z głową

Czy diabetykowi trudniej jest schudnąć?

Tylko w przypadku insulinoodporności cukrzyk będzie miał bardziej skomplikowane zadanie. Zaburza ona wiele procesów zachodzących w organizmie, co nie sprzyja utracie wagi. Odczuwanie głodu i sytości również zostaje zakłócone, co utrudnia odchudzanie. Warto jednak pamiętać, że zrzucenie nadmiaru kilogramów to ważny element leczenia cukrzycy typu II.

Aktywność fizyczna i racjonalne odżywianie pozwalają na kontrolowanie masy ciała, zachowanie dobrej kondycji i wspomagają terapię. W przypadku cukrzycy typu II zdrowy styl życia to gwarancja skuteczniejszej walki z chorobą. Nienaganna figura i lepsze samopoczucie wynagrodzą wysiłek i wyrzeczenia.