Cukrzyca a sport

Sport to zdrowie. O tym haśle nie powinny zapominać również osoby zmagające się z cukrzycą. Regularna aktywność fizyczna może skutecznie poprawić stan organizmu, a także pozytywnie wpłynąć na samopoczucie. Jednak czy każdy chory może uprawiać sport? Jakie są przeciwwskazania?

Dlaczego sport jest ważny w cukrzycy?

Sport jest jednym z najskuteczniejszych sposobów unikania cukrzycy typu 2. Jeśli w naszej rodzinie pojawiają się przypadki tej choroby lub nasza dieta odbiega od pełnowartościowej, aktywność fizyczna może okazać się rozwiązaniem pozwalającym nam utrzymać zdrowie. Sport pomaga również osobom ze zdiagnozowaną cukrzycą typu 1 i 2.  Regularne ćwiczenia pozwalają utrzymać stabilny poziom cukru we krwi i umożliwiają zmniejszenie dawek stosowanych leków. Osoby, które regularnie trenują, cieszą się również lepszym samopoczuciem, zapobiegają kalectwu w starszym wieku i wydłużają swoje życie.

Jaki sport jest zalecany w cukrzycy?

Cukrzyca typu drugiego bardzo często występuje jednocześnie z otyłością i nadwagą. Sport pomaga zmniejszyć tkankę tłuszczową, przez co poprawia się stan całego organizmu. Zalecane są sporty wytrzymałościowe, które nie męczą nadmiernie ciała. Mięśnie działają w umiarkowanej intensywności, dzięki czemu trening może trwać dłużej. Zaliczane do tej grupy są aktywności jak spacerowanie, joga, jogging, jazda na rowerze, noric-walking, pływanie. Zgodnie z zaleceniami specjalistów warto mieszać różne rodzaje sportów, tak aby urozmaicać aktywnie spędzony czas i nie popadać w rutynę. Częste zmiany treningów sprawiają, że mięśnie nie przyzwyczajają się do określonych ruchów i stopnia intensywności, a nasz organizm będzie stale czerpał korzyści z wysiłku fizycznego.

Jakie sporty są przeciwwskazane?

Nie wszystkie sporty są jednak zalecane osobom z cukrzycą. Wśród odradzanych znajdują się sporty ekstremalne, które wymagają nie tylko doskonałej kondycji, ale również koncentracji i skupienia. Chwilowa hipoglikemia, która często pojawia się niespodziewanie, może doprowadzić w przypadku tych aktywności nawet do śmierci. Wyścigi samochodowe, ekstremalna wspinaczka wysokogórska, szybownictwo, skoki spadochronowe nie są zalecane u osób z cukrzycą. Dodatkowo bardzo często współwystępująca otyłość lub nadwaga uniemożliwia podejmowanie sportów, które mogłyby spowodować nadmierne obciążenie stawów czy kręgosłupa.

Aktywność fizyczna jest zalecana każdej osobie, która jest narażona na pojawienie się choroby lub już się z nią zmaga. Cukrzyca, mimo że często jest sporym utrudnieniem, nie wyklucza uprawiania sportu. Regularny ruch pomoże odzyskać bądź zachować szczupłą sylwetkę oraz pozytywnie wpłynie na samopoczucie. Poszukaj sportu, który będzie przynosił prawdziwą przyjemność i wprowadź go do swojego życia na stałe.