Ile posiłków dziennie powinien spożywać cukrzyk?

dziennie

Nikogo nie trzeba przekonywać o zaletach płynących z regularnego spożywanych posiłków. Ma to ogromne znaczenie zarówno dla najmłodszych, jak i dojrzałych osób. Jak się okazuje, regularne pożywianie się jest kluczowe dla osób chorych na cukrzycę. Jak więc powinien wyglądać dietetyczny grafik? Ile posiłków dziennie powinien spożywać cukrzyk?

 

Podzielone zdania

Cukrzyca jest jedną z najczęściej występujących chorób metabolicznych. Wyróżnia się różne jej typy, z czego najwięcej pacjentów cierpi na cukrzycę typu 2. Objawy choroby są oczywiście różne, w zależności od zdiagnozowanego typu. Właśnie dlatego zdania w kwestii doboru diety dla cukrzyków są podzielone. Wszyscy lekarze zgadzają się, że osoby chore na cukrzycę powinny z dużą uwagą dobierać swój jadłospis, jednakże opinie względem zalecanej ilości posiłków spożywanych w ciągu dnia są bardzo różne.

Opcja pierwsza: 5-6 posiłków

Część specjalistów rekomenduje spożywanie dużej ilości, ale niewielkich posiłków. Lekarze opowiadający się za tą opcją podpierają jej słuszność różnymi argumentami, spośród których najważniejszym jest fakt zapobiegania spadkom poziomu cukru we krwi. Jedzenie co 3 do 5 h starannie przygotowanego dania ma nie tylko ustrzec chorego przed hipoglikemią, ale i przyspieszyć metabolizm. Szybsze trawienie i przetwarzanie energii ma z kolei prowadzić do utrzymania odpowiedniej wagi, które jest dla cukrzyków bardzo ważne i jednocześnie bardzo trudne.

Opcja druga: 2-3 posiłki

W opozycji do lekarzy polecających spożywanie dużej ilości posiłków stoją specjaliści, według których osoba chora na cukrzycę powinna zjadać 2, maksymalnie 3 posiłki w ciągu dnia. Uzasadniają swoją opinię twierdząc, że przy tak rzadkim sięganiu po jedzenie pacjent cierpiący na cukrzycę pacjent jest w stanie lepiej kontrolować i regulować poziom cukru we krwi.

Zanim zdecydujesz

W obu wersjach diety dla cukrzyków jest dużo sensu. Należy jednak pamiętać, że typy diety powinno dostosowywać się do typu choroby. Zamiast próbować samodzielnie tworzyć swój jadłospis, warto skonsultować się z lekarzem i dietetykiem, którzy na podstawie wyników badań i dotychczasowego przebiegu choroby ustalą, co dla danego pacjenta jest najlepsze.