Mixtard

O insulinie Mixtard

novo-nordisk Insulina to lek, który należy podawać poprzez wstrzyknięcie w tkankę podskórną lub mięśniową. Insulina pozostaje tam do momentu całkowitego wchłonięcia do krwi. Istnieją różne rodzaje insuliny, różniące się przede wszystkim czasem działania, czyli szybkością, z jaką insulina zostaje dostarczone do krwi oraz okresem potrzebnym do całkowitego jej wchłonięcia.

Wchłanianie się insuliny zależy przede wszystkim od dawki leku, miejsca, w które została wstrzyknięta oraz głębokości podania, czyli tego, czy jest to tkanka podskórna, czy też mięśniowa. Podawanie insuli w tkankę mięśniową sprzyja szybszemu wchłanianiu się leku.

Insulinę można wstrzykiwać w różne miejsca ciała, optymalne rozwiązanie potrafi wskazać lekarz, określając nie tylko miejsce, ale również technikę podawania leku.

Mieszanki insulinowe najlepiej podawać w okolice brzucha lub przedramienia.

Dawkę insuliny powinien określić lekarz, kierując się przede wszystkim wynikami glikemii pacjenta. Poziom cukru we krwi wymaga ponadto samokontroli oraz stałych konsultacji medycznych.

Mixtard – mieszanki insulinowe

Mieszanki insulinowe to preparaty, które zawierają w sobie insulinę krótko działającą i insulinę o przedłużonym działaniu w odpowiednich proporcjach. Rozwiązanie jest bardzo korzystne w leczeniu cukrzycy, gdyż zawierają optymalną dawkę insulin o różnym czasie działania. Mieszanki insulinowe Mixtard dostępne są w różnych postaciach. Zasadniczą równicą poszczególnych rozwiązań jest procentowa zawartość poszczególnych składników. Znajdująca się przy nazwie cyfra oznacza znajdującą się w mieszance ilość insuliny krótko działającej oraz o pośrednim czasie działania.

Działanie mieszanek insulinowych rozpoczyna się po upływie ok. 0,5 godziny od momentu podania, zaś całkowite wchłonięcie się leku wynosi 24 godziny. Maksymalne działanie mieszanki występuje pomiędzy 2 a 8 godziną od wstrzyknięcia insuliny.

Dostępne są następujące dawki mieszanki insulinowej: Mixtard 10, Mixtard 20, Mixtard 30, Mixtard 40 i Mixtard 50.

Mixtard 10

Mixtard 20

Mixtard 30

Mixtard 40

Mixtard 50